Drgania kierownicy? To nie musi oznaczać uszkodzonych hamulców! Sprawdź co może być przyczyną

closeup photo of black analog speedometer

Gdy tylko coś niepokojącego zaczyna dziać się z samochodem, wielu kierowców ma przed oczami wizję wydania ostatnich pieniędzy na naprawę. Drgania kierownicy to dość powszechnie występujące zjawisko w pojeździe. Lecz nie musi oznaczać – jak się ogólnie przyjęło – problemów z układem hamulcowym. Aby nasze oszczędności były dobrze spożytkowane, warto poznać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Źle wyważone/niewyważone koła

Wbrew pozorom uznaje się to za zasadnicze źródło występowania drgań. Częstokroć w trakcie jazdy dochodzi do odpadnięcia dodatkowego ciężarka, co powoduje nierównomierne rozłożenie masy. Równolegle z ruchem obrotowym koła powstają siły odśrodkowe. Aby wyeliminować drgania, należy ponownie wyważyć koła. W tym celu warto udać się do dobrego mechanika.

Problemy z zawieszeniem

Usterki zawieszenia, takie jak luzy na sworzniach czy wyeksploatowane tuleje metalowo-gumowe wahaczy, mogą się przyczyniać do drgań kierownicy. Czynnikiem powodującym drgania może być także niepoprawna geometria zawieszenia. Aby je zredukować, konieczna będzie wymiana określonych części zawieszenia lub układu kierowniczego i ustawienie geometrii w warsztacie.

Uszkodzony układ napędowy

Prawdopodobieństwo uszkodzonego  układu napędowego jest duże wtedy, gdy drgania pojawiają się podczas zwiększania prędkości pojazdu. Konkretnie mamy tu do czynienia z uszkodzeniem półosi napędowych. Niezbędny będzie demontaż tych elementów i ich wymiana.

Kiedy drgania rzeczywiście oznaczają uszkodzony układ hamulcowy?

Przede wszystkim wtedy, kiedy dzieje się to podczas hamowania. Przyczyną takiego stanu rzeczy są krzywe tarcze hamulcowe. Dodatkowym objawem ,który upewni nas, że to faktycznie to, jest pulsowanie pedału hamulca.

Do krzywienia się tarcz może dojść wtedy, gdy wjedziemy w kałużę po ostrym hamowaniu. Opadająca na rozgrzaną tarczę woda stygnie nierównomiernie, w związku z czym wykrzywia się. Zanim jednak podejmiemy decyzję o ich wymianie lub przetoczeniu, zasięgnijmy opinii specjalisty.

Jeśli zauważymy, że z autem dzieje się coś niepokojącego, jak najszybciej rozwiążmy problem, aby jazda znów była bezpieczna.