Jak sen wpływa na Twoją wydajność? O energii płynącej ze snu

white cat sleeps under white comforter

Sen to nieodłączny element naszego życia. Codziennie kładziemy się do łóżka, by zregenerować siły i odpocząć po ciężkim dniu. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak sen wpływa na naszą wydajność, ile energii może nam dać i co się dzieje, gdy nie sypiamy głęboko? Odpowiedzi na te pytania będziesz mógł poznać w niniejszym artykule.

Wydajna praca a spokojny sen

Żeby wydajnie pracować, móc skupić się na wykonywaniu zadań i przez cały dzień mieć mnóstwo energii, potrzebujemy około 7-8 godzin snu. Jednak sam czas, spędzony na wypoczynku nie zawsze jest adekwatny do jego jakości. Co mamy na myśli? Nawet leżąc w łóżku 8 godzin dziennie, możesz cierpieć na poranne zmęczenie i mieć wrażenie, że uśniesz na siedzącą. Winę za to ponosi rytm snu, który w ciągu nocy może być zaburzony. W jaki sposób? Nieodpowiedni materac, pościel ze sztucznych tkanin, niewywietrzona sypialnia lub hałasy z zewnątrz, wybudzają nas w nocy. Kiedy rano dzwoni budzik, możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że w nocy kilkukrotnie się przebudzaliśmy i zaburzyliśmy ciągłość głębokiego snu, czyli najważniejszej fazy regenerującej nasz organizm.

Chcąc wydajnie pracować i funkcjonować pełni energii, musimy zadbać o to, by w nocy spać ciągiem, nawet krótszą ilość czasu. W tym przypadku, jakość ma większe znaczenie, niż finalna ilość czasu, jaki przeleżymy w łóżku. Przykładowo, 5-6 godzinny sen, podczas którego ani raz się nie przebudzimy, doda nam więcej energii i o wiele lepiej pozwoli wypocząć w nocy, niż 9-godzinny z ciągłymi pobudkami.

Jak zadbać o sen, który doda energii?

Koniecznie poszukaj porządnego wypoczynku. Na przykład łóżka Kraków to firma, w której znajdziesz wysokiej jakości materace, również ortopedyczne lub lateksowe. Wśród asortymentu jest także opcja samodzielnego zaprojektowania wymarzonego łóżka, a co za tym idzie, dopasowania go do swoich potrzeb.