Jak uczyć się angielskiego?

brown wooden blocks on white table

Nauka języka obcego to długi i złożony proces, tu nie ma drogi na skróty. Bardzo ważna jest systematyczność, zaangażowanie oraz zaplanowanie – inaczej nauka nie przyniesie satysfakcjonujących efektów i nie będzie skuteczna. Jak więc sobie pomóc w trakcie nauki języka?

Otaczaj się językiem angielskim

Aby nauka języka angielskiego była efektywna, najlepiej jest „otoczyć” się językiem obcym. Idealne rozwiązanie To wyjazd do kraju anglojęzycznego – gdzie język ten zewsząd nas otacza i musimy go używać na co dzień. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na taki wyjazd – ze względów finansowych lub rodzinnych. Pozostaje nam „otoczyć” się językiem w inny sposób, we własnym domu. Możemy powiesić w widocznych miejscach plakaty czy obrazki z anglojęzycznymi tekstami. Zacząć oglądać filmy tylko w tym języku, słuchać muzyki czy czytać książki. Dobrze jest też znaleźć z bliskiego otoczenia kogoś, z kim będziemy mogli rozmawiać po angielsku – na żywo czy choćby przez telefon. Dzięki temu język obcy zacznie nam towarzyszyć w życiu codziennym, przez co nie zapomnimy zwrotów i będziemy mogli stale ćwiczyć.

Używaj wyobraźni

A może by tak wziąć przykład z dzieci i spróbować nauki przez zabawę? Maluchy uwielbiają odgrywać wszelkiego rodzaju scenki, wymyślać historyjki i wcielać się w różne role. Ta metoda działa równie dobrze na dorosłych i ułatwia zapamiętywanie różnych zwrotów czy słówek. Możemy poprosić znajomego i z jego pomocą przygotować sobie scenariusz do scenki, a następnie próbować ją odegrać. Najlepiej jeśli do tego użyjemy dużo słówek, z którymi wcześniej mieliśmy problemy z zapamiętaniem. Im zabawniejszą konwersację wymyślimy, tym łatwiej te określenia „wejdą” nam do głowy. Ćwicząc w ten sposób, pozbędziemy się również bariery w mówieniu.

Stawiaj sobie cele

We wszystkim powinniśmy stawiać sobie realne cele, również w nauce języka obcego. Kiedy zaczynamy od podstaw, nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę i założyć, że w ciągu dwóch miesięcy opanujemy język do poziomu B2. To nie ma prawa się udać, więc tylko nas zniechęci do dalszej nauki. Lepiej uczyć się powoli i krok po kroku dochodzić do kolejnych poziomów. Pamiętajmy, że każdy kiedyś zaczynał od podstaw i nikt nie opanował języka obcego w jeden dzień.