Zaplanowanie domowych wydatków nie zawsze jest prostym zadaniem. Trudy tego wyzwania najmocniej odczuwają osoby o niskim wynagrodzeniu, które chciałyby przeznaczyć część pensji na oszczędności. W takiej sytuacji warto założyć konto oszczędnościowe. Pozwala ono nie tylko gromadzić i pomnażać pieniądze, ale i ułatwia panowanie nad budżetem.
Po pierwsze: załóż konto oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe jest oprocentowane, czyli znajdujące się na nim pieniądze nie tylko są bezpieczne, ale i przynoszą zysk. Im więcej środków zdeponujesz, tym wyższą wartość odsetek uzyskasz. Plusem jest, że pieniądze możesz wpłacać i wypłacać w dowolnej chwili oraz w dowolnej ilości.
Założenie konta wymaga wcześniejszego przejrzenia ofert różnych banków a następnie wybrania tej, która spełni Twoje oczekiwania. Wybieraj propozycje kont z wysokim oprocentowaniem, których prowadzenie nie wymaga dodatkowych opłat. Dzięki temu więcej zaoszczędzisz!
Po drugie: zmotywuj się wyznaczonym celem
Decydując się na oszczędzanie wyznacz sobie jego cel. Może być on krótko- lub długoterminowy. Możesz odkładać zarówno na wakacje, zakup komputera jak i na przyszłą emeryturę, wesele lub tak zwaną „czarną godzinę”. Możliwości są nieograniczone a wyznaczony cel ma za zadanie zachęcić Cię do oszczędzania i zmotywować do robienia tego konsekwentnie.
Zachęcające jest także przyglądanie się rosnącej systematycznie kwocie odłożonych pieniędzy. Każdy bowiem lubi widzieć pozytywne skutki swoich działań a przyrost gotówki (z jednoczesnym zmniejszaniem się czasu oczekiwania na realizację celu) jest jednym z nich.
Po trzecie: zweryfikuj swoje wydatki
Czy zdarzyło Ci się prowadzić wykaz miesięcznych wydatków? Notować każdy zakup i jego wartość? Jeśli nie – to błąd! Koniecznie go napraw. Rachunek na koniec miesiąca pokaże Ci ile pieniędzy wydałeś i na co. Notowanie każdego zakupu to klucz do sukcesu, który pomoże zasili
Twoje konto oszczędnościowe
Rejestr wydatków możesz podzielić na kilka kategorii: rachunki, jedzenie, lekarstwa, rozrywka. Pamiętaj, aby na samym początku pieniądze przeznaczać na wydatki konieczne a dopiero na końcu na te, bez których możesz się obejść. Zapewne dość szybko wywnioskujesz, że z wielu drobnych kwot wydanych w ciągu miesiąca potrafi uzbierać się nawet kilkaset złotych!
Po czwarte: kontroluj
Rejestrowanie wydatków sprawi, że zyskasz kontrolę nad tym, na co wydać pieniądze. Ustalenie priorytetów i świadome podejmowanie decyzji ułatwi Ci rezygnację ze zbędnych zakupów. Jeśli uda Ci się to raz, to kolejny będzie prostszy. Staraj się też nie wydać całej wypłaty. Może w kolejnym miesiącu będziesz potrzebować więcej pieniędzy?
Możesz też podejść do kwestii oszczędzania procentowo – na przykład 10% wynagrodzenia przelewać na konto oszczędnościowe a dopiero to, co zostanie przeznaczyć na rachunki, jedzenie i rozrywki. W ten sposób z łatwością i bez wyrzutów sumienia zapanujesz nad domowym budżetem oraz zaoszczędzisz część pieniędzy!