Kredyt samochodowy – jaki pojazd możesz kupić?

close-up photo of assorted coins

Jeśli planujesz zakup samochodu osobowego lub ciężarowego, zwykle rozważasz złożenie wniosku o kredyt samochodowy lub gotówkowy. Wiele osób planuje jednak zakup motocykla, jachtu czy też ciągnika. Często zastanawiają się, czy wtedy można posiłkować się kredytem. Poniżej podpowiadamy, na co można przeznaczyć środki uzyskane z autokredytu.

Co prawda kredyt samochodowy jest jednym z najpopularniejszych produktów oferowanych bez banki, ale ma poważnego konkurenta w postaci kredytu gotówkowego. Ten drugi ma swoich zwolenników, gdyż oznacza mniej formalności, szybką decyzję i jej realizację, a także bak konieczności informowania banku o naszych planach związanych z gotówką. W przypadku autokredytu jest inaczej – pożyczone środki możemy przeznaczyć jedynie na zakup pojazdu. Jakiego?

Samochód osobowy

Najczęściej decydujemy się na kredyt, aby kupić samochód osobowy – prosto z salonu albo używany. Nie ma znaczenia, czy kupujemy go od osoby prywatnej, od dealera czy w komisie. To kredyt docelowy, czyli bank przekazuje nam pieniądze na konkretny cel, który musimy zdefiniować i określić pracownikowi danego banku. Banki stosują zabezpieczenie kredytu samochodowego – zwykle jest to przewłaszczenie pojazdu jako zabezpieczenie kredytu. Oznacza to, że w razie niespłacania rat bank stanie się właścicielem auta.

Samochód ciężarowy

Często decydujemy się na kredyt, aby kupić także auto ciężarowe. Inną popularną formą finansowania tego zakupu jest leasing. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt na samochód ciężarowy to trudna sprawa, gdyż kwota, jakiej potrzebujemy, zazwyczaj jest duża. Zwykle takiego auta potrzebujemy w firmie budowlanej lub finansowej. Warto jednak pamiętać, że im starsza auto, tym bank mniej chętniej skredytuje jego zakup. Zwróćmy zatem uwagę na jego stan techniczny oraz wiek, gdyż jest to decydujące dla banku.

Motocykl

Kredyt samochodowy można też przeznaczyć na zakup motocykla. W aktualnej ofercie banków jest kilka opcji sfinansowania zakupu motocykla, m.in. tradycyjne pożyczki lub kredyty gotówkowe, ale także coraz popularniejsze kredyty samochodowe. Plusem tego ostatniego rozwiązania jest niższa cena kredytu, gdyż prowizja i oprocentowanie są atrakcyjniejsze. Otrzymanie kredytu na wymarzony jednoślad nie jest zatem skomplikowane, a jak najbardziej możliwe! Potrzebne będzie nam oświadczenie o wysokości i źródle dochodów, a jako zabezpieczenie może być zastaw na pojeździe lub cesja praw z polisy ubezpieczeniowej.

Ciągnik, jacht, motorówka, skuter, quad

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kredyt samochodowy można przeznaczyć także na zakup ciągnika, motorówki, skutera, quadu albo jachtu. W wybranych bankach kredytem można pokryć nawet koszt już zakupionego, np. ciągnika siodłowego. Mogą to być pojazdy nowe albo używane. Warto porównać oferty różnych banków i dopiero podjąć decyzję.