Pralnia w łazience czy osobno – top zalety i wady, które musisz znać

lazienka pralnia

Nowy dom czy mieszkanie, to przestrzeń, którą staramy się urządzić najlepiej, jak to możliwe. Przeglądamy wiele stron aby zainspirować się designem idealnych pomieszczeń. Szukamy także najlepszych rozwiązań, które sprawią, że codziennie funkcjonowanie będzie łatwiejsze i bezproblemowe. Zmywanie, mycie podłóg, odkurzanie czy mycie okien to domowe obowiązki, które ułatwiają nam niezbędne urządzenia oraz nowinki technologiczne.

Robienie prania, choć nie jest postrzegane jako najgorszy obowiązek domowy, nadal jest codzienną koniecznością. Każdą z domowych czynności – również przygotowanie i rozwieszenie prania – staramy się maksymalnie uprościć i skrócić czas. Osoby urządzające mieszkanie coraz częściej szukają rozwiązań i inspiracji do małych łazienek. Problematyczną kwestią nadal jest strefa pralni i łazienki – czy posiadając dom powinniśmy łączyć te dwie funkcjonalności w jednym pomieszczeniu?

Jeśli nadal zastanawiasz się czy to dobre rozwiązanie koniecznie sprawdź obszerniejszy wpis poświęcony problemowi pralki i pralni w domu: Urządzasz dom? Sprawdź – pralnia w łazience czy osobno? Odkryjesz tam kolejne wady i zalety pralni w łazience, które zebraliśmy z opinii osób, które wybrały to rozwiązanie.

Pralnia w łazience – wady 

Decydując się na podłączenie pralki w łazience, musisz mieć na uwadze zarówno wady, jak i zalety takiego rozwiązania. Często o umieszczeniu pralki w łazience decyduje wielkość pomieszczenia. Jeśli jednak Twoja łazienka jest wystarczająco duża, warto rozważyć wszystkie za i przeciw połączeniu pralki i łazienki. Do wad należą:

  • konieczność ustawienia kosza z praniem, który dodatkowo zabiera miejsce. Brudne ubrania mogą niezbyt dobrze pachnieć, co może psuć chociażby chwilę relaksu podczas prysznica czy kąpieli.
  • w miejscu, które zajmuje pralka mogą pojawić się dodatkowe szafki i szuflady na kosmetyki czy chemię gospodarczą.
  • dźwięki pralki, a czasami nawet jej przemieszczanie się podczas wirowania.
  • pralka może zakłócać

Pralnia w osobnym pomieszczeniu – zalety 

Jeśli masz wystarczająco miejsca, aby urządzić pralnię w osobnym pomieszczeniu – fantastycznie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet:

  • w osobnym pomieszczeniu zmieści się zarówno pralka, jak i suszarka do ubrań. Jeśli jednak nie korzystasz z automatycznej suszarki możesz w pralni rozwiesić pranie. Dzięki temu w łazience pozostanie ład i porządek, a pranie pozostanie w jednym pomieszczeniu gospodarczym
  • pralnia może być także miejscem, w którym składasz oraz prasujesz ubrania. Dzięki temu nie musisz raz na jakiś czas organizować miejsca w salonie. Zachowujesz w ten sposób ład i porządek. To szczególnie praktyczne rozwiązanie, gdy masz małe dziecko. Wtedy pranie i prasowanie w dużych ilościach jest na porządku dziennym.
  • możesz odprężyć się podczas kąpieli bez dźwięków prania
  • pralnia może być pomieszczeniem, które połączy wiele ról w jednym. To pomieszczenie gospodarcze, którego część może zostać przeznaczona na garderobę lub spiżarnie. To miejsce, w którym możesz zamknąć cały bałagan, kiedy nagle zjawią się goście lub po prostu nie masz siły na sprzątanie.

Pralka w pralni – wady: 

Analizując wady posiadania pralni automatycznie nasuwa się przede wszystkim koszt wydzielenia i jej urządzenia. To dodatkowe pomieszczenie, które oczywiście musi zostać wykończone. Już na etapie budowy domu musimy uwzględnić odpływ i dopływ wody w dodatkowym pomieszczeniu. Na późniejszym etapie każda osoba zechce zagospodarować swoją pralnie. Jeśli będzie to niewielkie pomieszczenie, dobranie gotowych zestawów mebli do pralni może być problematyczne. A przecież szafka na środki do prania, dodatkowa szafka na ręczniki zawsze się przyda. Jeśli dodatkowo pralnia będzie pełniła rolę składzika niezbędne mogą być dodatkowe regały czy szafki.

Dodaj komentarz