Psychoterapia dla par – kiedy jest konieczna?

psychoterapia dla par

Kiedy małżonkowie albo partnerzy stają w obliczu trudności w swoim związku, terapia psychologiczna może stać się dla nich dużym wsparciem. Na czym dokładnie polega psychoterapia dla par? Kiedy jest ona rekomendowana? Gdzie można z niej skorzystać?

Na czym polega psychoterapia dla par?

Terapia par, znana również jako poradnictwo dla par, obejmuje psychoterapię prowadzoną przez wyszkolonego terapeutę pracującego z obojgiem partnerów w celu poprawy ich komunikacji, rozwiązywania konfliktów i wzmacniania ich związku. Taka terapia może być prowadzona z wielu wskazań, gdy konieczne jest uzyskanie lepszego porozumienia między partnerami, którzy z różnych powodów nie mogą dojść do niego we własnym zakresie.

Kiedy wskazana jest terapia dla par?

Terapia par jest zalecana w różnych sytuacjach, w których pary borykają się z nowymi wyzwaniami w swoim związku. Może być ona przeprowadzona w określonych przypadkach:

Problemy z komunikacją

Kiedy partnerzy mają trudności z wyrażaniem swoich potrzeb, słuchaniem się nawzajem lub często dochodzi pomiędzy nimi do nieporozumień, terapia może pomóc im poprawić umiejętności komunikacyjne.

Brak więzi emocjonalnej

Kiedy partnerzy oddalają się od siebie, terapia może pomóc im zrozumieć przyczyny tego typu trudności i pomóc pracować nad przywróceniem emocjonalnej bliskości.

Częste konflikty

Gdy para doświadcza częstych konfliktów, które negatywnie wpływają na ich związek i ogólne samopoczucie, terapia może stworzyć dla nich bezpieczną przestrzeń do rozwiązania problemów i nauczenia się zdrowszych sposobów radzenia sobie z nieporozumieniami.

Problemy z zaufaniem

Terapia przeznaczona dla par może również pomóc w sytuacji, kiedy zaufanie pomiędzy partnerami zostało nadszarpnięte z powodu niewierności lub innego zdarzenia.

Problemy seksualne

Psychoterapia również może być pomocna w przypadku problemów seksualnych, ponieważ może ona poprawić komunikację dotyczącą seksualności i zwiększyć intymność.

Znaczne zmiany w życiu

Również psychoterapia dla par może być pomocna w przypadku pojawienia się znacznych zmian w życiu wpływających na samopoczucie psychiczne, na przykład urodzenia dziecka, zmiany pracy, miejsca zamieszkania, utraty innej bliskiej osoby.

Gdzie skorzystać z pomocy psychologicznej dla par?

Terapia psychologiczna prowadzona jest przez poradnie psychologiczne działające państwowo, na NFZ, lub prywatnie, czyli za wizytę trzeba wtedy zapłacić. Gdy poszukiwane są poradnie psychologiczne Poznań daje dostęp do wielu placówek, w których można skorzystać z tego rodzaju usług.

Dodaj komentarz